Menu

Türkiye’ye Sosyal Medyada Ban!

karadeniz_teknik_universitesinde_bir_garip_yasak_h18576

Türkiye’de en büyük üç adrese erişim yasağı geldi!

 

Sosyal paylaşım mecraları olarak bilinen Facebook, Twitter ve video paylaşım adresi olarak bilinen Youtube’a erişim yasağı geldi.

 

Geçtiğimiz günlerde şehit olan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alma görüntülerinin yayılması üzerine yargıdan üç ayrı adrese erişim yasağı geldi.  “İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Bekir Altun” imzalı yazı ile, “Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınma görüntüleri nedeniyle” alındığı bildirilen erişim engelleme kararı sebebiyle şu ana kadar en kapsamlı sosyal medya engellemesi gerçekleşti.

 

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

VPN (Sanal Özel Ağ)

Açılımı Sanal Özel Ağ olan VPN de yasaklı sitelere girmek için bir başka formül. Bu yöntem ise proxy sitelere göre daha güvenilir sayılabilir. VPN ile yurt dışındaki bir bilgisayara bağlanarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz. Google üzerinde VPN programlarını aradığınız zaman rahatlıkla bulabilirsiniz.

DNS Ayarlarını Değiştirme

Alan Adı Sunucusu olarak da tanımlayabileceğimiz DNS ayarlarını değiştirerek de yasaklı sitelere giriş yapabilmek mümkün. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası kısmına girin ve Ağ Ayarları bölümünden Yerel Ağ Bağlantısı Durumu penceresini açın.

Ardından Özellikler butonuna tıklayın ve Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın.

Ardından Genel sekmesi altında ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ bölümünü aktive edin.

Son olarak Tercih edilen DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4, Diğer DNS Sunucusu bölümüne de 8.8.8.8 yazın ve Tamam’a tıklayın.

Aynı kısımlara sırasıyla 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazarak da bu ayarı değiştirmeniz mümkün.

 

 

No comments

Bir cevap yazın